Házenkářská sedmička nejen hod v házené

Házenkářská sedmička nejen hod v házené

Sedmička je číslo charakteristické pro házenou. Nejen že je na hřišti sedm hráčů každého týmu, ale současně je sedmička jako sedmimetrový hod specifikem našeho sportu. Nově je ale také „sedmička“ souborem důležitých bodů a námětů, jak společně, každý z nás – rodič, trenér i hráč či hráčka - můžeme rozvinout nejen mládežnickou házenou.

 

 

Co si představíte pod pojmem házenkářská sedmička?

Pod pojmem házenkářská sedmička si většina házenkářů i fanoušků házené představí 7 m hod, který je nařízen rozhodčím, při zmaření vyložené brankové příležitosti. Je to specifická součást našeho sportu a nelze jej zaměnit s jinými kolektivními sporty. Ale dnes se pravděpodobně ptáte na nový plakát, který vznikl v dílně nápadů Metodické komise (MK) ČSH.

 

Proč tedy vznikl plakát házenkářská sedmička?

S kolegy v MK jsme chtěli shrnout několik důležitých bodů, hesel, námětů či rad, které jsou všeobecně známé, bavíme se o nich, ale nejsou zatím jako celek v házené uchopeny. V jiných sportech nalezneme různá desatera. Chtěli jsme být specifičtí pro náš sport, proto jsme zvolili název „Házenkářská sedmička“ a vybrali pro každou kategorii 7 základních elementů.

 

Pro koho je plakát určen?

Nedílnou součástí výchovy každé hráčky a hráče jsou trenéři a rodiče. Proto zejména pro tyto kategorie jsme se snažili připravit klíčové body, které by bylo vhodné respektovat a řídit se jimi. Dlouhé hodiny jsme důkladně rozebírali a řešili každé slovo a větu, která má z našeho pohledu daleko hlubší myšlenku než jen obecně známá fráze. Zkuste se nad každým bodem zamyslet a představit si co se může dít, když se tak budete chovat, nebo to alespoň zkusíte. Doufáme, že tyto body budou námětem pro hráčky/hráče, trenéry a rodiče, přiblížením toho, co bychom si přáli naplnit, abychom si mohli společně náš sport užívat na palubovkách i mimo ně a posouvat házenou kupředu.

 

Jak se k plakátu zájemci dostanou?

ČSH tento plakát vytiskne a dá k dispozici krajským trenérům a manažerům (jak v elektronické, tak tištěné verzi), abyste si jej mohli distribuovat v halách či tělocvičnách, kde malí i větší házenkáři a házenkářky trénují či hrají utkání. Současně je možné jej stáhnout zde.